Хрватски сабор

Хрватска активно подржава проширење Европске уније на основу испуњавања критеријума за чланство и остаје посвећена пружању помоћи земљама у регији у свим фазама приступног процеса. 

Хрватска је посљедња земља која се придружила Европској унији и прва од седам земаља Процеса стабилизације и придруживања (САП) која је окончала свој процес приступања у складу са критеријумима постављеним у САП-у, што је њено искуство приступања учинило најрелевантнијим. Хрватски сабор одиграо је важну и активну улогу у процесу приступања Хрватске Европској унији с обзиром на правну и политичку контролу процеса интеграције путем својих радних тијела. Од приступања Хрватске ЕУ, Хрватски сабор активно је укључен у пружање техничке помоћи и изградњу капацитета другим парламентима уз учешће стручњака који посједују драгоцјено искуство из прве руке у процесу приступања.

Од 2014. године Хрватски сабор учествовао је у више од 50 активности техничке помоћи, почевши од учешћа стручњака на различитим пројектима до организовања бројних студијских посјета за особље и званичнике из различитих парламената из југоисточне Европе и Источног сусједства. Након приступања Хрватске ЕУ, стручњаци из Хрватског сабора учествовали су као краткорочни стручњаци у претходним Твининг пројектима у БиХ (2014-2016) и на Косову (према Резолуцији Савјета безбједности УН 1244/99), предвођени Народном скупштином Мађарске. Уз то, Хрватски сабор учествовао је и у пројектима помоћи Европске уније у Албанији, као и у Твининг пројекту који је водио Хеленски парламент.

У текућем парламентарном Твининг пројекту у БиХ Хрватски сабор учествује као млађи партнер у конзорцијуму за реализацију пројекта. 

Хрватски сабор